Nejmenší národní park České republiky, vyhlášený v roce 1991, se rozprostírá na ploše 63 kilometrů čtverečních při státní hranici s Rakouskem. Od roku 2000 vytváří společně s rakouským Nationalpark Thayatal širší přeshraniční region s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Osou bilaterálního národního parku je hluboce zaříznutý a meandrující kaňon řeky Dyje.
Historické Znojmo a Hradiště sv. Hippolyta od sebe odděluje neobyčejně hluboce zařízlé údolí Gránického potoka. Ve středověku bylo ze strategických důvodů udržováno zcela odlesněné kvůli možnostem ostřelování z městských hradeb a hradní pevnosti. Když ve Znojmě roku 1878 vznikl Okrašlovací a zalesňovací spolek začalo se s budováním lesoparku v Gránicích.
Havranické vřesoviště je oblast, kterou najdeme jihozápadním směrem od města Znojmo. Rozprostírá se na pravém břehu Dyje a ve východní části Národního parku Podyjí, nedaleko obce Havraníky. Vřesoviště je na mírně zvlněném žulovém vrcholku. Havranické vřesoviště je označováno jako největší svého druhu v oblasti Podyjí.
Na jihozápad od historického Znojma se mezi dyjským údolím, Sedlešovicemi a Konicemi táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora. V nejvyšším bodě dosahuje 325 metrů nad mořem, což vůči hladině Dyje představuje více jako stometrové převýšení. Přes Kraví horu vede prastará komunikace spojující Znojmo s dolnorakouským Retzem, dnes určená pouze pěším a cyklistům.
V hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům.
V lesích Národního parku Podyjí na jihozápad od Hradiště sv. Hippolyta se vysoko na příkrém skalním svahu v zákrutu řeky Dyje vypíná prostý dřevěný altán zvaný Králův stolec. Hluboko v údolí stával před napuštěním znojemské přehrady tzv. Trauznický mlýn a pod ním důležitý most, který nechal postavit hradišťský probošt Tomáš ze Šlesinu v polovině 17. století.
V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdeme vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Na začátku 19. století učarovala rodákovi z nedalekých Popic, světově proslulému spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, který zde rád sedával a meditoval.
Přivítáme Vás v nově vybudovaném penzionu poblíž Znojma, v srdci Národního parku Podyjí. Všechny pokoje jsou moderně a útulně zařízeny a díky uzamykatelné kolárně jsou vhodné pro cyklisty, kteří se rozhodli navštívit znojemsko a NP Podyjí.
kontakt fotogalerie