Články autora
< návrat zpět
Znojemské podzemí
Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo v průběhu 14. až 15. století propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města.
Znojemská Radniční věž
Ikona Znojma, symbol jeho slavné historie, nejkrásnější ukázka znojemské pozdní gotiky. Na objednávku zdejších konšelů byla postavena v letech 1445-1448 kamenickým mistrem Mikulášem ze Sedlešovic. Unikátní, subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů.
Znojemský hrad
Začlenění Moravy k přemyslovským Čechám v 1. polovině 11. století vyvolalo potřebu silněji opevnit nechráněný úsek hranice proti Východní marce (Rakousku). Starý velkomoravský hrad na Hradišti u Znojma nemohl již vyhovovat pokročilejšímu stylu středověkého válčení. Proto přistoupila první přemyslovská knížata ve znojemském údělu k výstavbě nového opevněného sídla.
Děkanský chrám sv. Mikuláše
Výrazná znojemská dominanta, jež se vedle radniční věže uplatňuje téměř u všech pohledů na město. Zasvěcení sv. Mikuláši, patronovi obchodníků, souvisí s předměstskou kupeckou osadou zvanou Újezdec, která v okolí kostela existovala od konce 11. století. Jméno sv. Mikuláše se objevuje již na mincích znojemského údělného knížete Litolda.
Muzeum veteránů Znojmo - bývalá Městská vodárna
Museum se nachází ve Znojmě, v malebném údolí řeky Dyje, pod Znojemským hradem blízko přehrady. Objekt stávajícího musea byl postaven původně jako vodárna, v roce 1878. V roce 1931 – 1933 byl přestavěn na vodní elektrárnu, která sloužila svému účelu až do 60. let 20. stol. než byla vybudována a zprovozněna elektrárna nová, v přehradní hrázi.
Pivovar na znojemském hradě
Předhradí znojemského hradu se zpustlými hospodářskými budovami, někdejší knížecí kaplí sv. Kateřiny a Loupežnickou věží bylo v roce 1710 předáno císařem Josefem I. do rukou znojemské městské samosprávy. O deset let později dospěli znojemští konšelé k rozhodnutí založit na tomto místě městský pivovar.
Křížový sklep v Příměticích
Uprostřed dnešní příměstské části Přímětice nechali znojemští jezuité v letech 1740 až 1756 vystavět jeden z největších vinných sklepů na světě. Je zaklenut valenou cihlovou klenbou a půdorysně vytváří veliký latinský kříž. Délka hlavní chodby dosahuje 110 metrů, příčná chodba pak 56 metrů.
Sealsfieldův kámen
V lesích nad Trauznickým údolím, pět kilometrů na jihozápad od středu Znojma, najdeme vysoko nad zákrutem řeky Dyje jednu z nejkrásnějších vyhlídek Národního parku Podyjí. Na začátku 19. století učarovala rodákovi z nedalekých Popic, světově proslulému spisovateli Charlesi Sealsfieldovi, který zde rád sedával a meditoval.
Králův stolec
V lesích Národního parku Podyjí na jihozápad od Hradiště sv. Hippolyta se vysoko na příkrém skalním svahu v zákrutu řeky Dyje vypíná prostý dřevěný altán zvaný Králův stolec. Hluboko v údolí stával před napuštěním znojemské přehrady tzv. Trauznický mlýn a pod ním důležitý most, který nechal postavit hradišťský probošt Tomáš ze Šlesinu v polovině 17. století.
Vinice Šobes v NP Podyjí
V hlubokém údolí Dyje, v samém srdci Národního parku Podyjí leží na úbočí skalního ostrohu v meandru řeky jedna z nejstarších a patrně nejlepších vinic evropských vinařských poloh – Šobes. Za své vynikající vlastnosti vděčí šobeské víno právě ideální poloze vinice, ležící v nižší nadmořské výšce na prosluněném jižním svahu, chráněném ze severozápadu i severovýchodu proti větrům.
Vřesoviště Kraví hora ve Znojmě
Na jihozápad od historického Znojma se mezi dyjským údolím, Sedlešovicemi a Konicemi táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora. V nejvyšším bodě dosahuje 325 metrů nad mořem, což vůči hladině Dyje představuje více jako stometrové převýšení. Přes Kraví horu vede prastará komunikace spojující Znojmo s dolnorakouským Retzem, dnes určená pouze pěším a cyklistům.
Havranické vřesoviště
Havranické vřesoviště je oblast, kterou najdeme jihozápadním směrem od města Znojmo. Rozprostírá se na pravém břehu Dyje a ve východní části Národního parku Podyjí, nedaleko obce Havraníky. Vřesoviště je na mírně zvlněném žulovém vrcholku. Havranické vřesoviště je označováno jako největší svého druhu v oblasti Podyjí.
Lesopark ve znojemském Gránickém údolí
Historické Znojmo a Hradiště sv. Hippolyta od sebe odděluje neobyčejně hluboce zařízlé údolí Gránického potoka. Ve středověku bylo ze strategických důvodů udržováno zcela odlesněné kvůli možnostem ostřelování z městských hradeb a hradní pevnosti. Když ve Znojmě roku 1878 vznikl Okrašlovací a zalesňovací spolek začalo se s budováním lesoparku v Gránicích.
Národní park Podyjí
Nejmenší národní park České republiky, vyhlášený v roce 1991, se rozprostírá na ploše 63 kilometrů čtverečních při státní hranici s Rakouskem. Od roku 2000 vytváří společně s rakouským Nationalpark Thayatal širší přeshraniční region s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Osou bilaterálního národního parku je hluboce zaříznutý a meandrující kaňon řeky Dyje.
Cyklostezka 1: Po vyhlídkách Podyjí
Výchozí místo:
Znojmo, rozcestník pod Znojemskou přehradou
Určeno:
pro trekingová a horská kola
Délka trasy:
31,5 km (zajížďka na Sealsfieldův kámen + 4 km)
Obtížnost trasy:
těžší, lesní a polní cesty, méně asfaltových úseků
Celou trasu absolvujeme po modré cykloturistické trase č. 5000. Od rozcestníku pod Znojemskou přehradou stoupáme přes Kraví horu, Konice a Popice (možnost odbočit po zelené cykloturistické značce na Sealsfieldův kámen – cykloturistická trasa č. 5001). Obě trasy se setkávají nad obcí Havraníky, odkud pokračuje cesta okolo rozcestníku Pod Šobesem, po visutém mostě přes řeku Dyji na vinici Šobes. Po prudkém stoupání je na hřebeni vyhlídka na meandrující Dyji. Dále pokračujeme přes rozcestník Příčky, před obcí Podmolí odbočíme doprava a po polních a lesních cestách dojedeme k Andělskému mlýnu a na Králův stolec. Lesními, později polními cestami až na Hradiště, odtud serpentinami po silnici směrem na Znojmo ke Gránickému potoku a po jeho toku k výchozímu místu pod Znojemskou přehradou.
Zdroj: www.znojemsko.info
Kde nás najdete?
Ubytování U Večeřů
obec Popice
okres Znojmo
Rezervace: +420 737 065 323

Počasí v regionu
Tipy na výlet
Vřesoviště Kraví hora ve Znojmě
Na jihozápad od historického Znojma se mezi dyjským údolím, Sedlešovicemi a Konicemi táhne výrazný terénní hřeben zvaný Kraví hora. V nejvyšším bodě dosahuje 325 metrů nad mořem, což vůči hladině Dyje představuje více jako stometrové převýšení. Přes Kraví horu vede prastará komunikace spojující Znojmo s dolnorakouským Retzem, dnes určená pouze pěším a cyklistům.